
Od 1 października 2020 r zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące obowiązku składania nowego JPK_VAT z deklaracją. Jeden plik zastąpił składane dotychczas oddzielnie deklaracje VAT-7 lub VAT7K z załącznikami i informację JPK_VAT


JPK_VAT z deklaracją będzie się składać z dwóch części: ewidencyjnej i deklaracyjnej, wysyłanych łącznie w postaci jednego pliku. Będą go składać wszyscy czynni podatnicy VAT, a więc zarówno duże, średnie i małe firmy jak i mikroprzedsiębiorstwa. Podatnicy zaczną składać nowe JPK_VAT za okresy od 1 października 2020 r.

Nowy plik JPK_VAT obejmuje


zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres,

pozycje z obecnej deklaracji VAT-7 (lub VAT-7K),

dodatkowe dane, które będą potrzebne do analizy poprawności rozliczenia.
Nowy plik nie dotyczy skróconej deklaracji VAT w zakresie usług taksówek osobowych, opodatkowanych ryczałtem (VAT-12). Nie dotyczy także pozostałych deklaracji podatkowych, do których mają zastosowanie dotychczasowe przepisy (np. VAT-8, VAT-9M, VAT-10, czy VAT-14).

JPK_VAT będzie składany wyłącznie w wersji elektronicznej, za okresy miesięczne. Podatnicy będą wysyłać pliki do 25. dnia miesiąca – za miesiąc poprzedni. Nowy JPK_VAT będzie miał dwa warianty


dla podatników rozliczających się miesięcznie – JPK_V7M

oraz rozliczających się kwartalnie – JPK_V7K.

Plik będzie można podpisać podpisem kwalifikowanym, profilem zaufanym lub danymi autoryzującymi. Po złożeniu JPK_VAT z deklaracją, podatnik będzie mógł pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Podatnicy, którzy rozliczają się kwartalnie, wypełnią tylko część ewidencyjną za pierwsze dwa miesiące każdego kwartału. Po zakończeniu kwartału wypełnią część ewidencyjną za trzeci miesiąc i część deklaracyjną JPK_VAT za cały kwartał.

Podatnicy, jeśli wypełniając nowy JPK_V7 popełnią błędy, będą mogli je skorygować, jeżeli w ciągu 14 dni od otrzymania wezwania, prześlą skorygowany plik lub wykażą, że ewidencja nie zawiera błędów wskazanych w wezwaniu, nie zostaną ukarani. Jednak na tych podatników, którzy popełnią błędy, które uniemożliwiają weryfikację transakcji, naczelnicy urzędów będą mogli nałożyć karę 500 zł za każdy błąd w nowym JPK_VAT jeżeli w terminie 14 dni od wezwania błędów nie skorygują. Dodatkowo będzie na nich ciążyć odpowiedzialność karno-skarbowa do 240 stawek dziennych ( około 8 milionów zł)


Duże znaczenie ma m.in. dostosowanie procesów wewnętrznych w zakresie klasyfikacji i oznaczeń towarów oraz usług. W przygotowaniu się do nowego sposobu raportowania pomoże też weryfikacja bazy towarów i usług oraz przyporządkowanie właściwych oznaczeń grupy do każdego asortymentu. Warto sprawdzić, czy w swojej ofercie przedsiębiorca ma produkty i usługi, które trzeba oznaczać kodami GTU i ocenić, czy sprzedaje towary, usługi, czy też świadczenia złożone. Warto również sklasyfikować systemy magazynowe (towaru), sprzedażowe i wykorzystywane do fakturowania, a także zaktualizować oprogramowanie komputerowe. Istotne jest również odpowiednie przeszkolenie pracowników z wprowadzania nowych danych do systemu.

Powodzenia

Pozdrawiam

Marta N