Wraz z początkiem roku 2019 r. wynagrodzenie członków rodziny może być kosztem uzyskania przychodu. Zgodnie z przepisami, przedsiębiorca może zaliczyć wynagrodzenie członków rodziny zatrudnionych w rodzinnej firmie do kosztów uzyskania przychodów w szczególności z tytułu świadczenia usług na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia, praktyk absolwenckich, pracy artystycznej czy naukowej, stosunku pracy, kontraktów menedżerskich i umów o zarządzanie. W przypadku zatrudnienia małżonka lub dziecka, dla których będzie to jedyna pensja, przedsiębiorca będzie zobowiązany odprowadzić składki na ZUS. Umowa o pracę takiego członka rodziny będzie traktowana jak umowa współpracownika, od której należy odprowadzić składki na ZUS w zryczałtowanej kwocie. Podatek dochodowy od umów o pracę członków najbliższej rodziny będzie obliczany na zasadach ogólnych. W przypadku zatrudnienia na umowę zlecenie, składki na ZUS będą odprowadzane od kwoty wskazanej na rachunku.
W przypadku osoby współpracującej na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne współmałżonka. Wysokość składek nie zależy od wynagrodzenia, a jest ustalana podobnie jak w przypadku przedsiębiorców opłacających tak zwany „duży ZUS”. Nie możemy wobec współmałżonka zastosować preferencyjnych składek ZUS.
Sytuacja wygląda tak samo, jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na zatrudnienie dzieci (swoich lub adoptowanych), dzieci współmałżonka, rodziców, macochy, ojczyma, osób przysposabiających. Osoby te muszą pozostawać w jednym gospodarstwie domowym z przedsiębiorcą, wówczas są uznawane za osoby współpracujące, przy czym trzeba pamiętać, że ZUS może uznać współpracę, nawet jeśli osoba świadcząca pomoc w firmie, nie podpisała żadnej umowy z przedsiębiorcą.
Przepisy o ubezpieczeniach społecznych przewidują pewien wyjątek, dzięki któremu pomimo uznania współmałżonka za osobę współpracującą przedsiębiorca nie musi opłacać za niego składek ZUS. Ma to miejsce w sytuacji, gdy współmałżonek jest równocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę przez innego pracodawcę i osiąga z tego tytułu co najmniej minimalne wynagrodzenie. W takim przypadku składki na ubezpieczenia społeczne opłaca pracodawca zatrudniający współmałżonka na podstawie umowy o pracę. Natomiast małżonek – przedsiębiorca jest zobligowany jedynie do opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne za współpracującego z nim współmałżonka.
Skoro podpisanie umowy o pracę ze współmałżonkiem wymaga podjęcia się obowiązku opłacania tak zwanego „dużego ZUS-u”, może dobry rozwiązaniem jest wybór umowy zlecenia? Wówczas składki ZUS szacowane są tak jak w przypadku osoby z zewnątrz, tzn. zależą od wysokości kwoty zlecenia.
W przypadku umowy o pracę osoby pozostające z nami we wspólnym gospodarstwie domowym podlegają obowiązkowi zgłoszenia do ZUS z kodem 05.11XX jako osoby współpracujące do tzw „dużego ZUS”.
Pamiętajmy, że jeżeli małżonek jest zatrudniony u innego pracodawcy i osiąga z tego tytułu co najmniej minimalne wynagrodzenie, jako osoba współpracująca opłaca tylko ubezpieczenie zdrowotne.
Fajnym pomysłem na optymalizację jest współpraca z współmałżonkiem na podstawie umowy o dzieło. Przykładowo prowadzimy działalność gospodarczą i zlecamy współmałżonkowi stworzenie strony internetowej naszej firmy. Wartość umowy brutto wynosi 5000zł. Jeżeli w umowie będzie zapis że wraz ze stroną internetową zostaną przekazane prawa autorskie do dzieła, będziemy mogli zastosować 50% koszty uzyskania przychodu.
Do kosztów uzyskania przychodu zaliczymy wartość umowy 5000zł brutto.
Podatek PIT-4, który jako płatnicy będziemy musieli odprowadzić z tytułu umowy o dzieło wykonywanej przez współmałżonka wynosi 450zł, gdyż stosujemy 50% koszty uzyskania przychodu a firma, zaliczając do kosztów całą wartość umowy zaoszczędzi na podatku dochodowym 900zł (skala podatkowa) lub 950zł (podatek liniowy).
Mamy wiele możliwości tworząc umowy o dzieło. 50% koszty uzyskania przychodu możemy stosować np. w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, inżynierii budowlanej, literatury, sztuk plastycznych, muzyki, fotografiki, twórczości audialnej i audiowizualnej, programów komputerowych, gier komputerowych, dziennikarstwa.
Prawa majątkowe możemy wykorzystywać także jako optymalizację dochodów w działalności gospodarczej. Zachęcam do czytania moich postów będę o tym pisała jak zoptymalizować dochody z działalności gospodarczej wyłączając część dochodów ze źródła działalność gospodarcza i rozliczając w źródle prawa majątkowe.
Omawiam także ten temat w moim kursie online „ 9 strategii legalnego zarabiania na podatkach, czyli jak zachować najwięcej pieniędzy dla siebie”
Innym przykładem optymalizacji będzie zatrudnienie na umowę zlecenie naszego dziecka do 26 roku życia, które się jeszcze uczy. Z tytułu umowy zlecenie nie musimy odprowadzać do ZUS składek na ubezpieczenie społeczne ani zdrowotne. Umowa będzie tylko opodatkowana. Do zlecenia zastosujemy 20% koszty uzyskania przychodu. Jeżeli połączymy to jeszcze z możliwością zastosowania zwolnienia z podatku dla osób młodych do 26 roku życia która wejdzie w życie od 01.08.2019r mamy przepis na optymalizacje podatkową😊